Apteki HYGIEIA Skawina

Apteka HYGIEIA

Skawina, ul. Radziszowska 7

telefon kontaktowy: tel. 12 444 55 15, e-mail: apteka.skawina.radziszowska@hygieia.pl

Godziny otwarcia:
pon.: wt.: śr.: czw.: pt.: sob.: nd.:
7:00 - 21:00 7:00 - 21:00 7:00 - 21:00 7:00 - 21:00 7:00 - 21:00 7:00 - 21:00 10:00 - 20:00

Apteka HYGIEIA

Skawina, ul. Mickiewicza 19E

telefon kontaktowy: tel. 12 397 79 69, e-mail: apteka.skawina.mickiewicza@hygieia.pl

Godziny otwarcia:
pon.: wt.: śr.: czw.: pt.: sob.: nd.:
7:00 - 21:00 7:00 - 21:00 7:00 - 21:00 7:00 - 21:00 7:00 - 21:00 7:00 - 21:00 10:00 - 20:00

Apteka Skawina
3 pojęcia, z którymi spotkasz się w aptece, a które mogą nie być do końca jasne.
Tematyka ochrony zdrowia jest bardzo szeroka – obejmuje nie tylko różne dziedziny medycyny, szeroką gamę zabiegów leczniczych i profilaktycznych oraz mnóstwo nazw chorób i dolegliwości. Zawierają się w niej także leki i inne środki ochrony zdrowia, a także definicje, regulacje prawne i wiele innych. Osoba, która nie ma wykształcenia medycznego ani nie jest na co dzień powiązana ze środowiskiem medycznym i farmaceutycznym, może bardzo łatwo pogubić się wśród pojęć, nazw i sformułowań. Część z nich, nawet jeśli jest używana powszechnie, nie dla wszystkich jest do końca zrozumiała. Dlatego dzisiaj postaramy się je wyjaśnić – by pacjentom odwiedzającym aptekę w Skawinie nie towarzyszyła już dezorientacja.
Oto trzy ważne nazwy lub pojęcia, z którymi możesz się spotkać podczas wizyty w aptece, a które mogą nie być dla Ciebie do końca jasne.
• Refundacja leków – nazwa wskazuje na to, że chodzi tu o zmniejszenie ceny leku dla pacjenta. Część ceny leku pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia. Dlaczego niektóre leki są refundowane? Wynika to z przyjętej polityki lekowej państwa – celem jest zapewnienie pacjentom dostępu do leków skutecznych i bezpiecznych będących w zasięgu możliwości finansowych pacjenta. Dlatego też w przypadku niektórych produktów leczniczych ich koszt dla kupującego jest zmniejszony. Lista leków refundowanych ustalana jest przez Ministerstwo Zdrowia. Podczas wypisywania recepty lekarz ma obowiązek wskazać poziom refundacji leku, tak by pracujący w aptece farmaceuta wiedział, jaką kwotę pobrać od kupującego (np. 50% ceny leku, 30% ceny leku lub lek wydany bezpłatnie).
• Leki recepturowe – to rodzaj leków, które przygotowywane są w samej aptece na podstawie recepty lekarskiej. Na recepcie wypisane są zalecenia co do wykonania leku. Dzięki temu lekarz może indywidualnie dobrać skład do potrzeb pacjenta – stanu jego zdrowia, cech indywidualnych, alergii itd. Nie wszystkie apteki zajmują się sporządzaniem leków recepturowych. Muszą one mieć nie tylko specjalnie do tego celu przystosowane pomieszczenia oraz narzędzia, ale także personel posiadający odpowiednie uprawnienia.
• Tajemnica aptekarska – podobnie jak i lekarze, aptekarze także podlegają tajemnicy zawodowej. Nie mogą udzielać nikomu informacji na temat stanu zdrowia pacjenta, który odwiedza aptekę, ani na temat przyjmowanych lub zakupowanych przez niego leków. Tajemnica aptekarska jest ujęta w polskim prawie – w. art. 21 pkt 2 ustawy o izbach aptekarskich z dnia 19 kwietnia 1991 r. Dzięki temu informacje o pacjencie są chronione przed osobami trzecimi.
Skawina – apteka, w której możesz pytać nie tylko o poradę
Pojęć, które dla pacjentów mogą być niejasne, jest dużo więcej, dlatego ich wyjaśnienia warto szukać u źródła – czyli u lekarza lub farmaceuty. Odwiedzając naszą aptekę w Skawinie możesz zapytać nie tylko o poradę zdrowotną lub zalecenia dotyczące przyjmowania określonych leków, ale także o wszystkie nurtujące Cię kwestie związane z ochroną Twojego zdrowia. Zapraszamy na ul. Radziszowską 7!